Оказва се, че дори сезоните влияят на това какво ще бъде бебето. Това си е чиста наука!
Децата, родени през декември, януари и февруари, са много по-различни от летните - това се отнася и за психиката им, и за някои аспекти, свързани със здравето и особеностите на развитието им.
Не всички тези факти, разбира се, са приятни, но е по-добре мама и татко да знаят за тях, за да са наясно. В крайна сметка децата, родени през зимата:
Учат се по-добре
Като цяло няма нищо общо със сезона. Просто зимните деца обикновено са с няколко месеца по-големи от летните си връстници, освен ако, разбира се, родителите им не ги изпратят на училище година по-рано. А на тази възраст дори няколко месеца имат голямо значение. Децата са по-добре подготвени за училище психологически, по-добре развити, така че често стават любимци на учителите. И обикновено получават по-добри оценки на тестовете.
По-едрички са през лятото
Това е само статистика. Проучвания, проведени в Харвард и Университета на Куинсланд в Австралия, показват, че зимните деца обикновено са по-високи и по-тежки, а обиколката на главата им е по-голяма от тази на летните деца. Природата на това явление все още не е изяснена. Но със сигурност учените скоро ще разберат.
По-малко вероятно е да се разболеят от множествена склероза, когато остареят
Учените обясняват това с излагането на слънчева светлина и витамин D, който слънцето доставя на тялото на бременната жена. Оказва се, че още в утробата бебето получава „ваксина“ срещу множествена склероза. Децата, родени през лятото, не са разглезени от слънчевата светлина през пренаталния етап на развитие. Но фактът, че зимните деца през последните месеци на бременността не получават достатъчно слънце, се отразява на здравето на костите им: те са по-склонни да бъдат крехки.
По-вероятно е да се родят преждевременно
Това се дължи на факта, че през зимата има по-висок риск от заразяване с грип или друг вирус на бъдещите майки. След заболяването вероятността от преждевременно раждане се увеличава значително.
Държат се по-добре
Защо това е така, учените не знаят. Отново, това е статистика. Много експерти са склонни да приписват този факт на ефекта на слънчевата светлина върху бременната жена. Но как точно витамин D е свързан с по-нататъшното поведение на бебето, все още не е установено.
По-вероятно е да страдат от депресия
Когато една майка е в последните си месеци от бременността, често ѝ липсва слънчева светлина. В края на краищата денят е по-кратък и когато на улицата има снежна каша и лед, тя наистина не излиза на разходка. Поради тази липса на светлина децата са по-склонни да изпитват проблеми с психичното си здраве с напредване на възрастта.
Боледуват по-често
Просто защото е зима, наоколо има много вируси и сезонни инфекции. А имунната система на новородено бебе все още изобщо не е готова да се бори с тях. Ето защо зимните деца трябва да бъдат особено внимателно защитавани от различни ТОРС.
Имат нужда от хидратация на кожата
През зимата, както на открито, така и на закрито, въздухът е по-сух, отколкото през лятото. Вкъщи можем лесно да се справим с това, като просто поставим овлажнител. Но на улицата няма какво да се прави. Поради това кожата на бебетата често се изсушава и се нуждае от допълнително овлажняване. Но трябва да го направите правилно - уверете се, че в бебешкия крем няма вредни съставки.
Не обичат режима
Поради факта, че през зимата прекарваме повече време на закрито и включваме електрическата светлина по-често, децата се объркват нощ ли е навън, или ден. Затова не се учудвайте, ако вашето зимно бебе започне да лудува цяла нощ, а през деня да спи спокойно. Между другото, учените също са установили, че зимните деца обичат да си лягат рано. Има хипотеза, че това се дължи на факта, че вътрешният им часовник е настроен на ранни залези.
По-вероятно е да страдат от астма и диабет
Що се отнася до астмата, това отново е заради сезона. Поради факта, че оставаме вкъщи повече през зимата, бебето се „запознава“ с такива неприятни съседи като прах и прахови акари. Следователно рискът от алергии, а след това и от астма, е по-висок. Освен това зимните деца са малко по-склонни към хранителни алергии. Защо, учените все още не са разбрали. За диабета виновно е слънцето. Проучване на Колумбийския университет установи, че има връзка между слабото излагане на слънце в по-късните етапи на бременността и риска от развитие на диабет тип 2. Така че януарските деца трябва да бъдат много внимателни към себе си и внимателно да следят храненето и активността си.
Започват по-рано да пълзят
Това установиха учени от университета в Хайфа - оказва се, че сезонът, в който се е родило детето, влияе върху развитието на двигателната му активност. Бебе, родено през есента или зимата, ще пропълзи по-рано, отколкото ако е дошло на бял свят през пролетта и лятото. Зимните деца живеят по-дълго - това вече са установили американски учени.
Често стават лекари или счетоводители
Тези две кариерни посоки се избират по-често от януарските деца. Те са педантични, щателни, точни, постоянството е техният начин на живот и затова не им е толкова трудно да овладеят скучната на пръв поглед наука на счетоводството. А да учиш медицина не е лесна задача. Само в университета това ще отнеме шест години. Следва стаж.
Януарските деца много рядко стават брокери
Тази работа изисква умения за продажби, трябва да общуват много с хората, а това не е за децата на януари.